Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Az Accredit Laboratórium portfóliója kioldódásvizsgálattal bővült

Az Accredit Laboratórium portfóliója kioldódásvizsgálattal bővült

 

Bizonyos hatóanyagok, étrendkiegészítő-összetevők esetén lényeges, hogy ezek felszabadulása programozott módon történjen. Nagyon gyakran az a cél, hogy a felszabadulás (kioldódás) ne azonnal, hanem elnyújtottan történjen - ezt szolgálják a nyújtott hatóanyag-leadású, ún. retard készítmények. A kioldódás ütemének mérésére kioldódásvizsgáló műszereket használnak. Ilyen vizsgálat mostantól az Accredit Laboratóriumban is elérhető.

A hatóanyag-felszabadulás elnyújtására tabletták esetén olyan segédanyagokat alkalmaznak a gyártás során, amelyek lassítják a tabletták szétesését, a hatóanyag kioldódását, ha a tabletta vizes közegbe (az emésztőrendszerbe) kerül. Az ún. retardizálás célja, hogy a hatóanyag lassan szabaduljon fel és szívódjon fel, ezzel biztosítva a tartós hatást.

A C-vitamin a vízben oldódó vitaminok közé tartozik, amely felszívódás után viszonylag gyorsan kiürül a szervezetből. Ha retardizálás nélküli tabletta, kapszula formájában fogyasztjuk, a vitamin mennyiségének jelentős része pár óra alatt kiürül a vizelettel. Az állandó vérszint biztosításához vagy naponta több alkalommal kell bevenni a vitamint, vagy nyújtott hatóanyag-leadású terméket célszerű alkalmazni.

Az Accredit Laboratóriumban működő kioldódásvizsgáló készülékkel az Európai Gyógyszerkönyvben is hivatalos forgólapátos és forgókosaras módszerekkel végzünk kioldódás-vizsgálatot. A vizsgálat során egyszerre hat párhuzamos mérés történik. A tablettákat tartalmazó közegből többszöri mintavétel után vizsgáljuk a kioldódás ütermét - ebből megállapítható, hogy a kioldódás valóban elnyújtott-e. Mindennek azért van jelentősége, mert a retard készítmények esetén a gyártónak/forgalmazónak bizonyítania kell a nyújtott hatóanyag-leadás tényét, amennyiben erre utal a termék csomagolásán, marketingje során.