Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Szennyeződés, maradékanyag

A termék vagy a termékalapanyag minőségének kulcsa, hogy ne tartalmazzon olyan vegyületeket, amelyek a fogyasztó számára nemkívánatosak lehetnek.
 

A tisztasági vizsgálatok célja minden olyan anyag kimutatása, ami az adott termékben vagy nyersanyagban jelen lehet, s ronthatja annak minőségét, vagy a fogyasztó egészségét közvetlenül veszélyeztetheti. A tisztasági vizsgálatok kiterjedhetnek a növényvédőszerek, a nehézfémek és sok más vegyület kimutatására és mérésére. 

Természetes szennyezők

A tisztaságvizsgálatok szempontjából speciális csoportot jelentenek a gyógynövények vagy gyógynövény-kivonatok. Vannak olyan anyagok, amelyek a gyógynövényekben természetes módon előfordulnak, ám nagyobb mennyiségben jelenlétük nemkívánatos. Ilyen vegyületek például az édeskömény illóolajában megtalálható esztragol, a kínai fahéjban található kumarin, vagy az üröm tujontartalma. Ezek az anyagok bizonyos mennyiség alatt nem jelentenek kockázatot. A minőségellenőrzés során meg kell bizonyosodni arról, hogy ezeknek a vegyületeknek a mennyisége az elfogadható szint alatt van.


Szándékos hamisítás

A termékminőség-vizsgálatnak indokolt esetben ki kell terjednie a gyógynövény-termékekhez hozzáadott szintetikus hatóanyagok kimutatására is. Amikor gyógynövény összetevőkkel nem érhető el a fogyasztók által elvárt hatás, ennek elérésére egyes gyártók (illegálisan) szintetikus anyagokat adnak hozzá a készítményekhez. Ilyen – szerencsére – ritkán fordul elő, de vannak termékcsoportok, amelyeknél az átlagosnál gyakoribb a hamisítás. Ezek közé tartoznak a fogyasztószerek és a potenciafokozók. Ha az ilyen termékek meglepően hatásosnak bizonyulnak (például heti 2 kg-nál nagyobb fogyás figyelhető meg), vagy ha mellékhatások (vérnyomásemelkedés, izgatottság) jelentkeznek, előfordulhat, hogy hamisított termékkel van dolgunk.

Olcsóbb nyersanyag

A hamisítások speciális esete, amikor egy ritka vagy drága növényi anyagot helyettesítenek olcsóbbal. Ez előfordulhat a drága sáfrány vagy a nehezen beszerezhető afrikai szilvafakéreg esetén. A grapefruitmag-cseppek hamisításának részben az az oka, hogy a növény magjára nagy a kereslet, részben pedig az, hogy a termékek egy részének hatásosságát szintetikus fertőtlenítőszerek hozzáadásával fokozzák.

Rendezés: